Döva patienter får fortfarande vänta på tolk – det är oacceptabelt
Sveriges Dövas Riksförbund (SDR) reagerar starkt på den kritik som Inspektionen för vård och omsorg (IVO) riktar mot Södertälje sjukhus, efter att en döv patient fick vänta flera dagar på teckenspråkstolk i samband med vård och operation. Händelsen, som uppmärksammats av Telgenytt, visar hur bristande rutiner och okunskap inom vården fortfarande leder till att döva patienter nekas tillgång till information på sitt språk och därmed till en trygg och säker vård.
Ingen människa ska behöva vänta flera dagar för att kunna förstå sin diagnos eller kommunicera med vårdpersonal. När en patient inte får tillgång till tolk riskerar både patientsäkerheten och patientens rättigheter att kränkas. Det handlar inte om ett enskilt misstag, utan om ett systemfel där svensk sjukvård fortfarande inte lever upp till sitt eget löfte om vård på lika villkor.
Att en döv patient måste vänta flera dagar på tolk är fullständigt oacceptabelt, säger Hedvig Ledung, förbundsordförande för Sveriges Dövas Riksförbund. – Det visar på en bristande förståelse för att teckenspråk inte är ett hjälpmedel, utan ett språk. Utan tillgång till sitt språk kan man inte vara delaktig i beslut om sin egen hälsa, och det är både ovärdigt och farligt.
Frågan om tillgång till vård på teckenspråk har stått i fokus i SDR:s webbinarieserie Omvända världen under 2025. I ett avsnitt med temat Patientsäker akutvård för döva vittnade flera personer om hur bristande kommunikation lett till missförstånd, felbehandlingar och oro. Döva berättade om situationer där de tvingats vänta på tolk i timmar eller dagar, eller där anhöriga förväntats tolka åt läkare, något som aldrig hade accepterats för hörande patienter.
Det vi ser är ett mönster, säger Hedvig Ledung. Många döva beskriver samma sak: att man inte tas på allvar, att vården inte vet hur man beställer tolk, eller att tolkar inte prioriteras vid akuta situationer. Det här handlar om patientsäkerhet, men också om respekt för svenskt teckenspråk och mänskliga rättigheter.
SDR menar att det krävs ett tydligt systemskifte. Teckenspråk ska ses som en självklar del av språklig tillgänglighet i vården. Tolk ska bokas automatiskt när en döv patient är aktuell, oavsett om det handlar om akut vård, operation eller uppföljning. Vården måste ha tydliga rutiner, utbildad personal och ett verkligt ansvar för att kommunikationen fungerar.
Att en döv patient i Sverige år 2025 fortfarande får vänta flera dagar på tolk är ett misslyckande för hela vårdsystemet. Det är ett brott mot patientens rätt till delaktighet och ett uttryck för audism – diskriminering av döva på grund av att de talar teckenspråk.
”Vi pratar ofta om jämlik vård, men så länge döva inte får tillgång till vård på sitt språk är det bara ord”, säger Hedvig Ledung. ”Svenskt teckenspråk är en förutsättning för delaktighet, trygghet och kvalitet i vården. Det är hög tid att Sverige lever upp till det i praktiken.”
Dela artikeln via e-post.